Erdoğan-Putin görüşmesi Batı’yı panikletti: AB ülkeleri, Türkiye’ye karşı harekete geçebilir

Erdoğan-Putin görüşmesi Batı'yı panikletti: AB ülkeleri, Türkiye'ye karşı harekete geçebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetlisi olarak Soçi kentine giderek burada karşılıklı bir görüşme gerçekleştirdi. 4 saat süren görüşmede Suriye’de terörle mücadelede kararlılık teyit edilirken, iki ülke arasındaki iş birliğinin önemine işaret edildi.

BATI DÜNYASI PANİĞE KAPILDI

İki liderin görüşmesinin ardından Batı dünyası panik havasına girdi. İngiliz Financial Times gazetesinin Erdoğan ve Putin görüşmesine ilişkin haberinde, batılı yetkililerin Türkiye ile Rusya arasındaki derinleşen ekonomik işbirliği konusunda giderek daha fazla endişe duyduğuna dikkat çekildi.

Erdoğan-Putin görüşmesi Batı'yı panikletti: AB ülkeleri, Türkiye'ye karşı harekete geçebilir

TÜRKİYE-RUSYA YAKINLAŞMASINA DAİR ENDİŞELERİ VAR

Financial Times’a demeç veren 6 batılı yetkilisinde biri, Türkiye’nin Rusya ile ticaret için bir platform haline geldiğine dair endişelerini dile getirdi.

“BAZI AB ÜLKELERİ YAPTIRIM İÇİN HAREKETE GEÇEBİLİR”

Türkiye’ye yönelik olası yaptırımların AB içinde bölünmelere neden olacağı ifade eden bir yetkili ise bazı üye devletlerin de harekete geçebileceğini öne sürdü. Açıklamalarında ise “Örneğin ticaretin finansmanına kısıtlama getirilmesini isteyebilirler veya büyük finans şirketlerinden Türk şirketlerine olan finansmanı azaltmalarını isteyebilirler” ifadesini kullandı.

İKİ LİDERİN GÖRÜŞMESİNDE HANGİ KONULAR ELE ALINDI?

Görüşme sonrası iki ülkeden ortak bildiri yayınlandı. Bildiriden öne çıkan ifadeler şu şekilde:

İki lider, Rusya’nın tahıl, gübre ve gübre üretimi için gerekli hammaddenin kesintisiz ihracı dahil, İstanbul mutabakatının lafzı ve ruhuna uygun şekilde tam olarak uygulanması lazım geldiğinin altını çizmişlerdir.

SURİYE’DE TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI ORTAK HAREKET EDİLECEK

Suriye’deki son gelişmeler üzerinde durulan görüşmede liderler, ülkede kalıcı çözüme ulaşılması için siyasi sürecin ilerletilmesine atfettikleri önemin altını çizmişlerdir. Liderler, Suriye’de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eşgüdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etmişlerdir.

PEK ÇOK SEKTÖRDE İŞBİRLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

Liderler ulaştırma, ticaret, tarım, sanayi, finans, turizm ve inşaat gibi sektörlerde işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde somut adımlar atılması üzerinde mutabık kalmışlardır. Liderler, Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin müteakip toplantısının Türkiye’de gerçekleştirilmesi üzerinde mutabık kalmışlardır.

LİBYA’DAKİ GELİŞMELER

İki lider, Libya’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan güçlü bağlılıklarını vurgulamışlar ve BM himayesinde yürütülen Libya liderliğindeki ve Libya sahipliğindeki siyasi sürece desteklerini yinelemişlerdir.

Haberler.com – Dünya

Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Rusya Politika Dünya Güncel Haberler

sizlere djvoo.net farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.