Andırın’da şakayıklar açtı; koparmanın cezası 109 bin TL – Haberler

Andırın'da şakayıklar açtı; koparmanın cezası 109 bin TL - Haberler

Doğal güzellikleri ve geniş ormanlık alanlarıyla Kahramanmaraş’ın en yeşil ilçelerinden biri olan Andırın, birçok endemik bitki türüne de ev sahipliği yapıyor. Halk arasında ‘ayı gülü’ olarak da bilinen, ana vatanı Japonya ve Çin olan ancak Türkiye’de de yetişen çiçeği koparanlara 109 bin 593 lira ceza uygulanıyor. Andırın Belediye Başkanı Ahmet Doğan, şakayık çiçeğini 2 yıl önce bölgede yaptıkları doğa gezisinde keşfettiklerini söyledi.

TOROS DAĞLARI’NIN ETEKLERİNDE YETİŞİYOR

Şakayıkların genelde mayıs ayının ortalarında çiçek açtığını belirten Doğan, “10-15 günlük bir süre sonra çiçekleri soluyor. Bu çiçek genelde Toros Dağları’nın 1500 ve 2000 rakımına sahip alanlarında yetişiyor. İlçemizin değişik yerlerinde de yetişiyor ama bu alanda, bu bölgede toplu olarak yetiştiği tek alan diyebiliriz. Biz elimizden geldiğince bu zenginliklerimizi tespit etmek, korumak istiyoruz, bu sebeple de her yıl kontrol ediyoruz.

Andırın'da şakayıklar açtı; koparmanın cezası 109 bin TL

“GELECEK NESİLLERE TAŞIMAK İSTİYORUZ”

Bu çiçeğin bir dalının koparılmasının yaklaşık 110 bin lira cezası olduğunu biliyoruz. Gerçekten korunması gerekilen bir değerimiz. Biz de koparmadan seyrediyoruz, seviyoruz bu güzelliklerimizi gelecek nesillere taşımak istiyoruz” diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı / Ömer Koç – Ekonomi

Kahramanmaraş Bitki Yaşam Ekonomi Güncel Haberler

sizlere djvoo.net farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.